Logo Kolínský PRES
 
Zavřít

Před čtyřmi lety po více než století skončilo nejstarší kolínské knihkupectví U Kašků, ve městě ale od té doby dvě knihkupectví vznikla

Zpravodajství
Publikováno: 18.1.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

V lednu roku 2020 definitivně zavřelo nejstarší kolínské knihkupectví U Kašků na Karlově náměstí. Jak je to s kolínskými knihkupectvími dnes?

Zánik Knihkupectví U Kašků nebyl jen tak ledajaký, jeho historie je totiž více než stoletá. Málokdo ví, že nezačínala v domě na východní straně náměstí, ale na jeho protilehlé straně, v domě č. 89, v němž dnes sídlí Garancia a lékárna. Tady fungovala půjčovna knih Adolfa Hoblíka, v níž se 1. září 1896 stal společníkem Josef Kaška, který zde zřídil knihkupectví. To po třinácti letech, v roce 1909, přestěhoval do domu č. 46, který koupil za 30.000 tehdejších korun a Knihkupectví U Kašků ve stejných prostorách fungovalo následných dlouhých 111 let.

S knihkupectvím se v lednu 2020 rozloučil jeho majitel, tehdy ředitel knihovny a dnes senátor Pavel Kárník, emotivním vzkazem: "V Kolíně končí nejstarší Knihkupectví U Kašků, sloužící čtenářům od roku 1896. V současné době, nevhodné pro malé živnostníky, nahrávající podmínkami řetězcům, by bylo jeho další provozování ekonomickou sebevraždou. Nikdy jsem si jeho konec neuměl představit, prožil jsem zde přenádherných 20 let svého pracovního života a poznal zde stovky báječných lidí. Netušil jsem, že konec jednoho obchodu může bolet. Končí jedna velmi dlouhá etapa obchůdku v srdci Kolína a život půjde dál. A já budu s vděčností a pokorou vzpomínat na krásné časy, báječné kolegy, vůni nových knih, skvělé lidi. Děkuji osudu, že jsem mohl být 20 let součástí Knihkupectví U Kašků."

A jak je to klasickými knihkupectvími v Kolíně dnes? Ve městě jich najdete několik, lišících se velikostí i sortimentem. Za tradiční lze označit jen knihkupectví Kosmas v Pražské ulici, spojené po několik posledních desetiletí s knihkupeckou rodinou Králů. I to léta sídlilo v historickém centru města, v Pražské ulici, kde postupně vystřídalo dvě štace, v níž v té druhé fungoval i antikvariát. Poslední roky je v novém sídle spojeno s největším tuzemským knižním distribučním řetězcem Kosmas.

Velikostí i šíří nabídky je s ním srovnatelné knihkupectví Dobrovský, které vzniklo s otevřením nákupního centra Futurum. Je součástí další velké tuzemské knižní distribuční sítě a jeho výhodou je samozřejmě jeho umístění, nákupním centrem totiž denně projdou tisíce lidí.

Dvě nenápadná menší knihkupectví otevřela v Kolíně v roce 2021. V centru města, pár kroků od náměstí v Kutnohorské ulici, najdete obchod Modrá sova s reklamním sloganem "Tak trochu jiné knihkupectví". Nejde o knihkupectví s plnohodnotným sortimentem, ale o prodejnu určenou především dětským a náročnějším čtenářům. Knihy pro děti a mládež pocházejí převážně z produkce menších (a oceňovaných) nakladatelství, jako je Baobab, 65. pole, Labyrint či Meander, často jde o publikace s vysokou výtvarnou kvalitou. Kromě knih pro děti má Modrá sova v nabídce i obrazové či fotografické knihy pro starší čtenáře.

O poslední prodejně knih řada Kolíňáků vůbec netuší. Abyste ji objevili, musíte totiž vstoupit do odjezdové haly vlakového nádraží, kde má otevřeno sedm dní v týdnu. Její název Apokryf dává najevo, že je součástí (a výdejním místem) stejnojmenného knižního e-shopu, nabízejícího křižovky, sudoku, dětské obrazové publikace i antikvární produkci.

Pro pořádek je nutné ještě dodat, že knihy se mimo knihkupectví v Kolíně prodávají i v některých supermarketech. Největší prostor mají v supermarketu TESCO, kde by rozloha tamních regálů s knihami prostorově mohla konkurovat samostatnému menšímu knihkupectví...

 

 

Publikováno: 18.1.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít