Logo Kolínský PRES
 

Před 30 lety začala asanace obří vinické skládky, před restaurací Černý kůň zpíval Zlatý slavík a před volbami vzniklo sdružení Kolíňáci

Zpravodajství
Publikováno: 24.9.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Jednou z nejčtenějších rubrik jak původně tištěného, tak dnes webového PRESu je už mnoho let ta, která zaznamenává dění v Kolíně v bláznivých a hektických devadesátých letech.

V PRESu má rubrika Devadesátky podobu vždy jedné krátké zprávy denně, v níž se střídají "střípky" událostí z celých devadesátých let. Dvakrát měsíčně pak připomínáme "devadesátky" podrobněji detailními pohledy na dění v Kolíně přesně před třiceti lety.

► V září roku 1994 projížděla kvůli rekonstruované (a kompletně uzavřené) křižovatce u Jednoty veškerá osobní i nákladní tranzitní doprava Kolínem po totálně ucpané objížďce Táboritskou ulicí.

► Na Karlově náměstí mezi optikou a uzenářstvím Šaman otevřela nová trafika.

► Nově vzniklé sdružení nezávislých kandidátů Kolíňáci stihlo během několika dnů nasbírat potřebný počet podpisů, nutných k účasti v podzimních komunálních volbách. Místo požadovaných 2.250 podpisů jich Kolíňáci předložili 3.904. "Já jsem si ty podpisy pod peticí jeden po druhém pročetl a zjistil jsem, že žádný z vedoucích funkcionářů kolínské ODS v sobě nenalezl tolik odvahy a skutečného demokratického cítění, aby dal svým podpisem šanci další volební straně," řekl ´Kolínským novinám´ ředitel nemocnice MUDr. Jan Rakušan, který podpisovou akci za Kolíňáky koordinoval.

► Šatnáře restaurace Družstevní dům přepadl muž s namířenou pistolí a odnesl si lup necelých tisíc korun v padesátihaléřových a korunových mincích. Stav kriminality ve městě dokresluje i to, že z vypáčené králikárny v jedné ze zahrádek v kolonii nad rybníkem Peklo zmizelo jedné zářijové noci patnáct ušáků.

► Finálový závod mistrovství republiky ve sprintu motocyklů se jel v Havlíčkově ulici před restaurací Černý kůň. Přímo na trati pak v pauze mezi tréninkem a závodem zazpíval bývalý Zlatý slavík Dalibor Janda.

► Městští strážníci honili po Karlově náměstí dva Romy, kteří se ožralí koupali v kašně.

► Do Kolína dorazily nové městské insignie, symbolický klíč od města a starostovská plaketa v hodnotě 70 tisíc korun, vytvořené akademickým sochařem Michalem Vitanovským. Iniciátorem jejich pořízení byl zlatník Jan Hora.

► Sedmnáctiletá studentka Štěpánka Vočadlová ze Štítar, nalíčená kolínskou kosmetičkou Ivou Homolkovou, vyhrála v Praze celorepublikovou soutěž o nejlepší "napodobeninu" Marilyn Monroe a postoupila do evropského finále v Düsseldorfu.

► Divákům v zálabském kině Jas výrazně ztížil pátrání po vrahovi v detektivce ´Tajemná vražda na Manhattanu´ Woodyho Allena popletený promítač, který omylem prohodil dvě patnáct minut dlouhé cívky s filmem a jednu z dalších do promítačky vůbec nezaložil.

► Oba kolínské fotbalové týmy se v divizi předháněly v tom, kdo prohraje s větší ostudou. Když už to vypadalo, že primát definitivně získali borci z AFK po prohře v Chrudimi 5:0, vzepjala se Sparta Kolín k porážce 6:0 v Hradci Králové.

► Bouři nevole vyvolalo v Kolíně rozhodnutí Služby cizinecké policie přestěhovat oddělení pasové služby na sídlišti po dobu jeho několikaměsíční rekonstrukce do Kouřimi. Ředitel kolínské policie Miloš Tolma předem domluvil alespoň jeden úřední den "pasovky" týdně v pronajatých prostorách na kolínské radnici, pražské vedení Služby cizinecké policie ho ale obratem zakázalo s tím, že provizorní kancelář "pasovky" na radnici není z jejich pohledu pro ukládání pasů dostatečně zabezpečená. Zájemci o vystavení pasů z Kolína tak museli jezdit do Kouřimi.

► Nejznámější ženou Kolína se na pár dní stala Silva S., když její obnažený snímek, pořízený fotografem Luďkem Miškovským z OTK, přetiskl na zadní straně tehdy nejslavnější erotický čtrnáctideník NEI Report.

► Začala asanace obří vinické skládky. Na kopec nad městem se veškerý městský odpad vyvážel od šedesátých let, tedy předchozích třicet let a po celou dobu se tak dělo jen na základě ústního pokynu komunistického vedení města a bez jakéhokoliv písemného povolení, navíc na pozemky, které patřily dvaceti soukromým osobám (kterých se nikdo neptal). Právě od nich musela radnice nejprve zničené pozemky za cca 3 miliony korun vykoupit. Do výběrového řízení na asanaci skládky se přihlásilo 48 firem z celé republiky, vyhrál ho Metrostav. Asanace stála téměř šedesát miliónů korun, z nichž polovinu za město zaplatilo ministerstvo životního prostředí. Skládka o rozloze šesti hektarů, v níž odhadem "spočívalo" kolem 500 tisíc kubíků odpadu, měla být nejprve "vytvarována" do pravidelného tvaru, vybavena systémem jímek a drenáží pro zachycování z ní vytékajících splašků a vyvěrajících plynů, poté překryta nepropustnou fólií s garantovanou životností minimálně 30 let, následně zasypána metrovou vrstvou ornice a na závěr zatravněna a osázena vegetací s mělkými kořeny. Zábavným detailem celé akce bylo rozhodnutí, že během prvních tří měsíců probíhajících asanačních prací, tedy až do konce roku 1994, byl stále ještě na skládku odvážen odpad ze všech 400 kontejnerů a 4.802 popelnic ve městě.

 

 

Publikováno: 24.9.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít