Logo Kolínský PRES
 

Před 30 lety v Kolíně kolabovala společnost provozující městské autobusy a v cele skončil muž střílející z brokovnice po Romech

Zpravodajství
Publikováno: 4.7.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Jednou z nejčtenějších rubrik jak původně tištěného, tak dnes webového PRESu je už mnoho let ta, která zaznamenává dění v Kolíně v bláznivých a hektických devadesátých letech.

V PRESu má rubrika Devadesátky podobu vždy jedné krátké zprávy denně, v níž se střídají "střípky" událostí z celých devadesátých let. Dvakrát měsíčně pak připomínáme "devadesátky" podrobněji detailními pohledy na dění v Kolíně přesně před třiceti lety.

► V létě roku 1994 atmosféře rozbíhající se kampaně před blížícími se komunálnímu volbami nepřispělo živé vysílání rozhlasu po drátě se starostou Jiřím Buřičem. "Starosta se obšírně vyjádřil k dotazu, kdy bude konečně obnoven slibovaný provoz městských lázní, které byly před třemi lety prodány soukromé firmě se starostovým zdůvodněním, že právě a jedině tato jedna konkrétní firma je schopna zajistit obnovení provozu lázní, nacházejících se ve špatném technickém stavu. Starosta v odpovědi potvrdil, že jedním ze čtyř společníků, kterým byl dům, postupně proměněný na second hand, prodán, je jeho dlouholetý kamarád a že budova byla prodána v přímém prodeji bez konkursu či výběrového řízení. Starosta dále uvedl, že vše nasvědčuje tomu, že lázně v budově už fungovat nebudou a že na cenu, za kterou byla budova prodána, se nepamatuje. O pár minut později zatelefonoval do vysílání místostarosta Jaromír Čábela a upřesnil, že ani jemu se přesnou částku za prodej budovy lázní zjistit nepodařilo, ale pohybuje se kolem 800.000 korun. Mimochodem, cena bytu 3+1 se dnes v Kolíně pohybuje kolem 500.000 korun," napsal k tomu pod titulkem ´Lázně nebudou´ na titulní straně týdeník ´Kolínské noviny´.

► V chrámu sv. Bartoloměje proběhla zádušní mše za Jana Kubelíka, při níž na housle hrál jeho pravnuk René Kubelík.

► Po necelém roce fungování soukromé městské autobusové dopravy "přikleplo" městské zastupitelstvo jejímu provozovateli, firmě Ajka, mimořádnou dotaci na zachování jejího kolabujícího provozu ve výši 900 tisíc korun a současně uložilo tajemníkovi, aby prověřil, zda by nebylo levnější, kdyby MHD provozovalo samo město.

► Až poslední kolo fotbalového oblastního přeboru rozhodovalo o tom, zda do divize postoupí AFK Kolín či Semice a protože oba týmy před ním měly stejně bodů (44), bylo jasné, že důležité bude skóre, které mělo před závěrečným kolem AFK o dva góly lepší. Vývoj skóre si během posledního zápasu "pozorovatelé" z obou stadiónů předávali vysílačkami, a když zápas Semic s Kročehlavy skončil 7:2, nezbylo Kolínu než ve fraškovitém "mohutném finiši" deklasovat Teplýšovice 9:1. Od podzimu tak měl Kolín v divizi dva zástupce, AFK a Spartu.

► Pod kaštany na dvoře Zámecké spolu s dalšími kapelami po tříleté koncertní pauze zahrála kolínská "punková" skupina ´Asanační pásmo´, v níž bubnoval budoucí místostarosta Roman Pekárek. "Po Asanačním pásmu na scénu nastoupili tzv. kolínští bluesmani, aby uzavřeli večer svými rozklíženými vleklými improvizacemi. O velké toleranci v té době již opilého publika svědčí to, že je nesrazilo z pódia," napsal o akci v ´Kolínských novinách´ reportér Vladimír Sládek.

► Kutnohorskou ulici v úseku od Karlova náměstí po křižovatku u kláštera začala radnice přestavovat za 4 milióny korun na pěší zónu.

► Letadlo Blaník nezvládlo kvůli větru a dešti přistávací manévr na kolínském letišti nad městem a skončilo v sousedním obilném poli. Pilot z havárie odešel po svých.

► Kolínský sběratel autogramů Miloš Machek shromáždil už v devatenácti letech přes pět tisíc podpisů slavných lidí včetně hokejisty Waynea Gretzkyho či tenisty Bjorna Borga. Největší chloubu své sbírky, podepsanou kravatu premiéra Václava Klause, si pro štěstí uvázal na krk při přijímacích zkouškách na vysokou školu.

V policejní cele skončil po zásahu kolínských policistů muž z Nové Vsi II, který střílel po skupině místních Romů z brokovnice.

► Drobný nesoulad nastal v redakci ´Kolínských novin´ poté, když ve vytištěném prvním červencovém čísle překvapený redaktor Jiří Karban objevil snímek svého kvalitně živeného synka Juráše s textem "V letošním roce se výrazně přemnožil hmyz. Proto občané pozor! Není nic otřesnějšího, než pohled na opuchlé děvčátko pobodané sršni".

► Karlovo náměstí zaplnili dragouni v historických uniformách na koních. Kněz Karel Šimek tu světil standartu rakouských dragounů za přítomnosti zástupců evropské aristokracie, mj. hraběnky de Latour a kněžny Windischgrätzové.


 

Publikováno: 4.7.2024 Autor článku: Petr Soukup Foto: Archiv KP

Komentáře k článku...

Zavřít