Před 30 lety na soukromém gymnáziu besedovali patnáctiletí studenti o masturbaci a rozhovor Kolínským novinám dal Miroslav Provod

Jednou z nejčtenějších rubrik jak původně tištěného, tak dnes webového PRESu je už mnoho let ta, která zaznamenává dění v Kolíně v bláznivých a hektických devadesátých letech.
V PRESu má rubrika Devadesátky podobu vždy jedné krátké zprávy denně, v níž se střídají "střípky" událostí z celých devadesátých let. Vždy cca dvakrát měsíčně připomínáme "devadesátky" podrobněji, a to detailními pohledy na dění v Kolíně přesně před třiceti lety.
► "Věděl jsem, že rodiče mých rodičů mívali velkoobchod, věděl jsem, že slovo ´provod´ znamená ve staročeštině průvodce velbloudích karavan. Vzpomínám, jak jsem si tehdy při sledování pohádky Pyšná princezna, v níž si švec odběhl zazpívat do sousedního království, uvědomil, že zákaz přirozeného obchodování je stejně demagogický jako zákaz zpívání," zavzpomínal v listopadu 1993 na své dospívání za socialismu ve dvoustránkovém rozhovoru v Kolínských novinách velkopodnikatel a vlastník řady nemovitostí v Kolíně Miroslav Provod. Rozhovor doprovázel snímek s jeho Mercedesem, pořízený na parkovišti, na němž dnes stojí tělocvična průmyslovky.
► V beznadějně vyprodaném kolínském divadle společně koncertovali Jan a František Nedvědové.
► V Sokolovně proběhly první nácviky pro 12. všesokolský slet, chystaný na následující rok v Praze. Kolínský Sokol měl tehdy tisíc členů a byl v regionu nejpočetnější. Velké místní organizace s více než třemi stovkami členů byly ještě ve Velimi a v Zásmukách.
► "Dláždí se, kam oko dohlédne. Náměstí, hlavně. A ulice podle něj. Samozřejmě - a jak jinak. A finišuje se. Fasády, parky, záhonky. A není divu. Starostovské volby jsou na dohled, tož aby bylo najednou vidět, že jsme tu kvůli občanům. A nadává se. Všude. Na všechno. A každý. Na vládu. Na podnikatele. Na levici. Na pravici. Na doktory. Na radnici. Na zadnici. Na televizi. Na pivo. Na ceny. Na noviny. Na Klause, Na Němce. Na cikány. na komunisty. Na převlečené komunisty. Na svlečené komunisty. Nadává se pořád. Ráno. Na svačině. V autobuse. Na návštěvě u kafe. Na dovolené na Mallorce. A ti, kteří nenadávají na nic, nadávají aspoň na to, že se na všechno nadává," psalo se v úvodníku Kolínských novin.
► Jako předehra prvního ročníku festivalu Funkeho Kolín byla v muzeu otevřena výstava fotografií Jaromíra Funkeho. Zahájila ji Anna Fárová a k vidění na ní byly Funkeho snímky chrámu sv. Bartoloměje, portréty a též snímky z cyklu Pralesy.
► Kolínský divadelní soubor Igdyž, vedený Davidem Dvořákem, vyjel na svůj první zahraniční zájezd do švédského Halmstadu. Autobus naložený sedmatřiceti cestujícími, čtyřmi sudy piva a mnoha lahvemi tvrdého alkoholu úspěšně překonal několik celnic a trajektem překonal Baltské moře. V Halmstadu soubor odehrál dvě představení hry Desatero, při nejbujařejším z několika večírků téměř zdemoloval místní školku, v níž mu pořadatelé zajistili ubytování, vykoupal se za venkovní teploty pěti stupňů v ledovém moři a cestou zpátky přes Dánsko navštívil Hamletův hrad Kromborg a kodaňskou čtvrť Christiania. Důsledkem dvoustránkové fotografické reportáže o zájezdu, která vyšla v místním týdeníku pod názvem ´Švédské desatero´, byl prokazatelně přinejmenším jeden rozvod.
► V místním tisku se poprvé psalo o osobitých vyučovacích metodách na soukromém gymnáziu Mgr. Václava Lustiga v ulici V břízách. "Pedagog přišel do třídy a vymyslel pro své patnáctileté svěřenkyně báječné téma na besedu. A protože téma je prý těžké, řekl jim ho dopředu, aby si ho mohly pořádně rozmyslet. A asi při tom přemýšlení trochu rudnou. Beseda totiž má být o tom, kterak doma masturbují a s čím. A dokonce jim pedagog navrhl, že by si sebou do školy mohly přinést předměty, se kterými onu ´činnost´ vykonávají," napsaly Kolínské noviny.
► Jídelna bývalé Jitřenky na Karlově náměstí se proměnila v prodejnu oděvů a textilu.
► Nový most přes Labe neměl ani rok po otevření žádné oficiální jméno. Původní návrh pojmenovat ho po architektu Frágnerovi jeho příbuzní odmítli a radnice se k pojmenování nijak neměla. Místní týdeník tedy uspořádal čtenářskou anketu, v níž vyhrála varianta ´Kmochův most´. "Bezejmenný most zatím bezejmenným zůstává. Kdo ví, zdali takový anonymní kus betonu a asfaltu se zábradlíčkem vůbec název potřebuje. Kvůli nadprůměrné absenci chodců je stejně šedivý a neživý jako tovární čtvrti. Nikdo tu nebydlí, nikdo si zde nedává schůzky, nikdo nikde. A věci, které všichni opustili, jména snad ani nepotřebují," oglosoval to redaktor Kolínských novin Vladimír Sládek.
► V sále na Zámecké uspořádal Libor Matiáš dvacetihodinový taneční maratón. Čtrnáct tanečních párů tančilo nepřetržitě od sobotních dvou hodin odpoledne do nedělní desáté hodiny ranní, na konci každé hodiny měli účastníci pětiminutovou přestávku na toaletu a občerstvení a kromě výdrže porota hodnotila i styl. Celých dvacet hodin nepřetržitého diskotékového tance zvládlo šest párů, vítězové, kteří získali pět tisíc korun, přijeli z Mníšku pod Brdy. Na čtvrtém místě skončil kolínský pár Martin Pokorný - Lída Hamerníková a jako odměnu si odnesl cédéčko.